Co to jest procesor? Do czego służy i za co odpowiada procesor w komputerze?

| 0 Komentarzy
Co to jest procesor? Wiele osób nie wie do końca, za co odpowiada ten komponent. Odpowiadamy.

Na poprawne działanie każdego komputera składa się trudna praca wielu podzespołów. Jednym z najbardziej obciążonych jest jednak procesor wykonujący całą masę obliczeń. Można porównać go do mózgu w ludzkim ciele. Procesor bowiem również steruje praktycznie wszystkim, co dzieje się w komputerze, tak jak nasz mózg steruje całym naszym ciałem.

Co to jest procesor?

Procesor to urządzenie, które zajmuje się wykonywaniem obliczeń niezbędnych do działania. Jest to więc mózg komputera, który kontroluje pracę każdego z elementów i bez procesora żaden komputer po prostu nie ma prawa działać. Procesor ma formę monolitycznego układu scalonego, który podłącza się do płyty głównej za pomocą setek pól stykowych, odpowiadających za odbieranie danych, a następnie wysyłanie ich w formie rozkazów.

Procesor dodatkowo do działania potrzebuje chłodzenia. Skutkiem ubocznym jego pracy jest bowiem energia cieplna, którą trzeba gdzieś odprowadzić. W tym celu stosuje się radiatory i wentylatory lub chłodzenie wodne, które pozwala zaabsorbować ciepło wygenerowane przez procesor w trakcie pracy.

Do czego służy procesor? Jaką rolę pełni procesor w komputerze?

To, jaką rolę pełni procesor w komputerze osobistym lub laptopie jest dość proste. Na podstawie danych, które wykonuje obliczenia, a także rozdziela pracę pomiędzy pozostałe elementy komputera. Na przykład, gdy procesor wyczuje, że konieczne jest wygenerowanie grafiki i nie posiada własnego układu graficznego, to zadanie przesyłane jest do GPU, czyli procesora znajdującego się na karcie graficznej.

Biorąc pod uwagę to, że procesor odpowiada za pracę wszystkich innych podzespołów, można zauważyć, że jest on bardzo ważny. Często dochodzi do sytuacji, w których dana konfiguracja komputera nie może osiągnąć pełnej mocy, gdyż zbyt słaby procesor nie jest w stanie pozwolić karcie graficznej na pracę na najwyższych obrotach. Dlatego trzeba przyłożyć się do wyboru odpowiedniego CPU w trakcie składania swojego komputera stacjonarnego.

Najważniejsze parametry i budowa procesora

To, czy procesor jest dobry, możemy sprawdzić poprzez jego parametry. Tych obecnie jest kilka i wszystkie są bardzo ważne, gdyż informują o jego pracy. Na początku, szczególnie w czasach procesorów jednordzeniowych najważniejsze było taktowanie. Informuje ono o tym, jak szybko pracuje procesor, gdyż im wyższe taktowanie, tym więcej cykli pracy zaliczy on w trakcie każdej sekundy.

Oprócz tego trzeba właśnie zwrócić uwagę na liczbę rdzeni. Często lepszy będzie bowiem procesor z większą liczbą rdzeni, który ma nieco niższe taktowanie. W ogólnym rozrachunku będzie on bowiem w stanie działać sprawniej, gdyż praca procesora zostanie rozłożona na większą ilość rdzeni.

Kolejny ważny parametr to ilość wątków. Tych zazwyczaj jest dwa razy więcej niż rdzeni. Wątki odpowiadają za dostarczenie danych do każdego z rdzeni i konfiguracja, w których na przykład mamy 6-rdzeniowy procesor z 12 wątkami jest pożądana, gdyż w czasie gdy jeden wątek przekazuje dane, to drugi przygotowuje już kolejne, więc praca procesora toczy się bez żadnego przestoju.

Ostatni ważny parametr to pamięć podręczna. Ponownie im wyższa, tym lepiej, gdyż procesor będzie miał błyskawiczny dostęp do większej ilości danych, które są potrzebne w danym momencie. Usprawnia ona też komunikację pomiędzy procesorem a innym rodzajem pamięci tymczasowej, czyli pamięci RAM.

Rodzaje procesorów

Jak wiadomo, na rynku podzespołów komputerowych występuje pewne zróżnicowanie. Nie inaczej jest, gdy mowa o procesorach, które również mają swoje rodzaje. Procesor można podzielić na przykład ze względu na to, czym się zajmuje. Znajdziemy więc CPU, które jest mózgiem komputera, GPU, czyli procesor graficzny, procesor audio odpowiadający za dźwięk, czy też procesor sygnałowy, który odpowiada za sygnały analogowe.

Procesory różnią się też umiejscowieniem pinów. Najczęściej wyróżnia się procesory LGA i PGA. W konfiguracji LGA piny są umieszczone w gnieździe na procesor. Z kolei w wypadku PGA mówimy o procesorze z przymocowanymi pinami. Rodzajów jest znacznie więcej i procesory można dzielić też ze względu na ich producenta. Tu wyróżniamy głównie te marki AMD oraz Intel.

5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 02:32
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.